Szanowni Państwo! Poszukiwanie zleceń za granicą [Niemcy, Austria] to w skrócie opis mojej działalności. Wiele firm podejmuje obecnie działania mające na celu pozyskanie klientów zagranicznych. To staje się normą - w końcu stanowimy część potężnego europejskiego rynku - a to daje nam ogromne szanse i korzyści.

Nawiązywanie kontaktów biznesowych z zagranicznymi firmami [Niemcy, Austria, Szwajcaria i inne] wymaga indywidualnego podejścia do każdej polskiej firmy oraz starannego planowania działań. To co ja osobiście oferuję, to podjęcie kroków, mających na celu nawiązanie współpracy z odpowiednimi firmami zagranicznymi. Na różne sposoby będę się starał zainteresować zagranicznych odbiorców Państwa produktem bądź usługą. Robię to bezpośrednio i osobiście, jednak w Państwa imieniu. W podejmowanych kontaktach posługuję się wizytówką z [podpis/stopka w mailu] Państwa firmy, zatem już same te działania stanowią swego rodzaju promocję Państwa polskiej firmy w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, czy innych wybranych krajach.

Na czym polegają moje działania.

W pierwszym etapie muszę dokładnie poznać Państwa oczekiwania i możliwości. Mając tę wiedzę rozpoczynam rozpoznanie rynku. Szukam podobnych ofert np. w Niemczech. Przeglądam portale branżowe. Przed nawiązaniem kontaktu z jakąkolwiek zagraniczną firmą, należy przynajmniej wyrywkowo zbadać rynek oraz zrozumieć biznesowe praktyki panujące w Państwa dziedzinie w Niemczech. Pozwoli to na zidentyfikowanie potencjalnych partnerów oraz dostosowanie swojego podejścia do ich potrzeb. Ponieważ oferuję swoje usługi od ponad 10 lat – jestem wstanie w miarę szybko stworzyć listę ok 200 – 300 firmy, z którymi będę się starał podjąć kontakt w Państwa imieniu, celem nawiązania współpracy.

 

Z czego korzystam, gdzie znajduję firmy [np. niemieckie]

Oczywiście w pierwszej kolejności wykorzystuję zasoby internetowe. Nie dysponuję katalogami firm, gdyż te są często nie zaktualizowane. Firmy Niemieckie wyszukuję sam i sprawdzam ich aktualne strony internetowe. Dobrym sposobem na znalezienie potencjalnych partnerów są także katalogi biznesowe, portale społecznościowe i ogłoszeniowe (np. LinkedIn, Quoka) oraz inne zasoby branżowe. Tak powstaje lista firm, która staje się „Tabelą Pracy”, czyli zapisem moich działań.

 

Nawiązanie pierwszego kontaktu – E-mail

Kiedy zdecydują się Państwo na współpracę tworzymy tzw. pierwszego maila – czyli tekst, który jako pierwsze zapytanie będę rozsyłał do wybranych firm niemieckich. W pierwszej kolejności kontaktuję się z potencjalnymi partnerami za pomocą poczty elektronicznej. ub telefonu, przedstawiając swoją firmę oraz wyrażając zainteresowanie współpracą. Tekst ten jest zresztą tworzony przy okazji prezentacji firmy/oferty napisanej dla potrzeb promocji w internecie, na moich stronach.

Dodatkowo dochodzi możliwość „promowania” artykułów informacyjnych o Państwa firmie na serwerach niemieckich [zagranicznych] poprzez zamieszczanie artykułów promocyjnych z wzajemnymi linkami.

 

Tabela Pracy”

Jako wynik moich działań powstaje tzw. „TABELA PRACY” czyli lista wybranych niemieckich [austriackich, czy holenderskich] firm, którą będę sukcesywnie wypełniał w miarę kolejnych podejmowanych kontaktów i działań. Jest to szczegółowe sprawozdanie z wykonanych przeze mnie czynności – t.j. lista firm, do których skierowałem ofertę. Sprawozdanie zawiera daty i krótkie informacje dot kontaktu. Tabela ta powstaje sukcesywnie. Jest ona zawsze dostępna do Państwa wglądu.

 

Budowanie relacji – pierwszy telefon

Po wysłaniu pierwszego maila podejmuję kontakt telefoniczny, celem uzyskania potwierdzenie, że mój mail dotarł i został odebrany/przyjęty. To służy tak naprawdę temu, żeby od ręki zorientować się, czy dana firma może być zainteresowana ofertą. Jeśli tak, to już staramy skupić się na budowaniu relacji z danym partnerem. Wszelkie istotne informacje są odnotowywane w tabeli.

Proszę Pamiętać przez cały czas naszej współpracy troszczę się o dobrą komunikację i skuteczną wymianę informacji. O wszelkich zdarzeniach jesteście Państwo informowani na bieżąco.

Zdarza się odpowiedź lub zapytanie już po pierwszym mailu. Wówczas wymiana informacji o firmach jest uproszczona. Często może się okazać, że osobiste spotkania oraz bezpośrednie rozmowy w Niemczech będą miały znaczenie kluczowe.

 

Negocjacje warunków

Po nawiązaniu relacji lub otrzymanym zapytaniu od razu Państwa o tym informuję. Staram się ustalić jak najwięcej szczegółów zanim przystąpimy do negocjacji warunków współpracy, takich jak ceny, terminy dostaw oraz inne kwestie logistyczne. To robię zawsze po konsultacji z Państwem. Nigdy nie działam bez Porozumienia z Państwem. Jeśli pojawiają się zapytania – od razu kontaktuję się z Państwem.

 

Udokumentowanie umowy

Po uzgodnieniu warunków, należy udokumentować umowę/zlecenie w postaci kontraktu lub innego prawnie wiążącego dokumentu. Często wystarcza mail napisany z adresu firmowego.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że nawiązanie relacji biznesowych z zagranicznymi firmami to proces, który wymaga czasu oraz wysiłku. Wymaga to cierpliwości oraz skupienia na celu. Często zaczyna się od mniejszych zleceń, jednak wraz ze wzrostem zaufania efekty współpracy mogą być bardzo satysfakcjonujące.

Mam nadzieję, że powyższy opis oddaje charakter mojej pracy – jeśli będziecie Państwo zainteresowani nawiązaniem współpracy zagranicznej – zapraszam do kontaktu.